Meet The Team

Senior Leadership Team

Aaron Meredith

Executive Headteacher & National Leader in Education

Emma Lenszner

Senior Assistant Headteacher & Specialist Leader in Education

Paddy Kumar

Assistant Headteacher & Specialist Leader in Education

Sarah Jewell

Y1/2 Unit Leader & Specialist Leader in Education

Kirsty Terry

Reception Unit Leader & Teacher

Sally Riseborough

Trust Inclusion Leader & Specialist Leader in Education

Tim Jeffery

PPA Teacher & Specialist Leader in Education

Liz Hoodless

Educational Support Staff & Operations Manager

Julie Legge

Senior Administrator

Sonia Oates

Human Resources Director

Nursery & Pre-school Team

Emma Lenszner

Early Years Leader

Lucia Auguste

Pre-school Teacher

Vikki Hill

Pre-school Teacher

Hannah Donnelly

Nursery Leader

Claire Martin

Pre-school TLA

Karen Cox

Pre-school TLA

Jenna Russell

Nursery TLA

Stephanie Bate

Nursery TLA

Emma Petre

Nursery TLA

Kayley Bate

Nursery TLA

Erica Bowen

Nursery TLA

Reception Team

Emma Lenszner

Early Years Leader

Toya Dunscombe

Reception Teacher

Nicola Gill

Reception TLA

Y1 & 2 Team

Kirsty Terry

Y1/2 Unit Leader & Year 2 Teacher

Paige Hamley

Y1 Teacher

Hannah Bruce

Y1 Teacher

Alison Pearce

Y1 Teacher

Sarah Moore

Y2 Teacher

Jayne Giddy

Y1/2 HLTLA & Year 1 TLA

Lisa Mitchell

Year 1 TLA

Sian Smith

Year 1 TLA

Kayleigh Royle

Year 1 TLA

Amy Flude

Year 2 TLA

Cath Davis

Year 2 TLA

Julia Stott

1-1 TLA

Y3 & 4 Team

Sarah Jewell

Y3/4 Unit Leader & Year 4 Teacher

Taylor Knowles

Year 3 Teacher

Tim Jeffery

Year 3 Teacher

Chelsea Castell

Year 4 Teacher

Rebecca Hoodless

Y3/4 HLTLA & Year 4 TLA

Lianne Osborne

Year 3 TLA

Sarah Broome

Year 3 TLA

Phillip Hahn

Year 4 TLA

Y5 & 6 Team

Paddy Kumar

Y5/6 Unit Leader & Year 6 Teacher

Sarah Ireson

Year 5 Teacher

Alasdair Sturgeon

Year 5 Teacher

Ryan Walters

Year 6 Teacher

Tracy Marsh

Y5/6 HLTLA & Year 6 TLA

Linda Watters

Year 5 TLA

Kathy May

Year 5 TLA

Tara Smith

Year 5 TLA

Specialist Teaching, PPA & School Direct Team

Sally Riseborough

Trust Inclusion Leader & Specialist Leader in Education

Lisette Lucas

Intervention Teacher

Ellie Willbourn

School Direct Trainee

Kylie Rio

Speech and Language Therapist

Suzi McLaughlin

Inclusion Teacher

Little Bear

Therapy Dog

Administration Team

Julie Legge

Senior Administrator

Pam Puckey

Administrator

Karen Bridge

Administrator

Kelly Powell

Early Years Administrator and Family Support Advisor

Sonia Oates

Human Resources Director

Operations, Family Support & Facilities Management Team

Colin Ferguson

Facilities Manager

Kelly Powell

Family Support Advisor & Early Years Administrator

Liz Hoodless

Educational Support Staff & Operations Manager

Extended School Clubs Team

Aly Mallet

Extended School Clubs Supervisor

Carol Harris

Extended School Clubs Assistant

Cassie Beavan

Extended School Clubs Assistant

Dominique Proctor

Extended School Clubs Assistant

Linda Fitt

Extended School Clubs Assistant

Tracey Smith

Extended School Clubs Assistant

Playworker Team

Carol Harris

Lead Playworker

Cassie Beavan

Playworker

Christina Mewton

Playworker

Julie Dainty

Playworker

Kylie Gilbert-Edwards

Playworker

Leanne Duckett

Playworker

Lesley Skinner

Playworker

Linda Fitt

Playworker

Rebecca Pearson

Playworker

Dominique Proctor

Playworker

Tammy Griffin

Playworker

Tracey Smith

Playworker

Samantha Reed

Playworker

Claire Drew

Playworker

Jose Underwood

Playworker

Julia Stott

Playworker

Kirsty Trim

Playworker

Nikki Brown

Playworker

Ms T Coulson

Playworker

Miss K Crathorne

Playworker

Miss A Drazkiewicz

Playworker

Miss M McMillan

Playworker

Miss L Northcott

Playworker

Mr J Pluckrose

Playworker